| pierduta a întrebat:

Am sters niste poze pe care nu le mai gasesc in Reycle Bin. Este prima oara cand mi se intampla, obisnuiam sa-mi recuperez fisierele sterse de acolo. Exista o cale sa le recuperez?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pune pe un alt calculator, pe un stick de memorie USB, programul Recuva. Pui stick-ul în al tău și scanezi după pozele șterse.
Atenție! nu mai folosi calculatorul tău până nu faci chestia de mai sus, altfel șansele de a mai recupera ceva scad exponențial!
http://www.piriform.com/recuva/features/portable-version

| pierduta explică (pentru mihai69):

Am sters niste poze si pe urma a trebuit sa dau force shut down. D-aia cred ca nu mi-a mai aparut in Recycle Bin. Atunci ce e de facut? Pe de alta parte pozele au fost editate cu Picasa. Astia n-au ceva arhiva?

| mihai69 a răspuns (pentru pierduta):

Dacă nu le-ai și salvat pe Picassa, nu există „urme".
Dar metoda pe care ți-am propus-o chiar merge. Încearcă!
PS salvarea se va face pe altă partiție (sau pe o unitate externă), nu tot acolo unde le găsești!
PS2 dacă pozele proveneau de pe cardul unui aparat foto, ai putea încerca să la cauți ȘI acolo cu Recuva.

| FloriBori98 a răspuns:

Da