| Ozgean07 a întrebat:

Am un calculator bunicel, dar vreau sa-i maresc capacitatile.
Calculatorul contine :
- 1 GB of Ram
- Placa video 512 MB
- Procesor Intel(R) Pentium Dual CPU (nu sunt sigur daca este dual core.)

Vreau sa-i pun asa :
- 4 GB of Ram
- Placa video de 1 GB
- Procesor Dual Core.

Vreau sa stiu, trebuie sa fie acceasi marca (piesele pe care vreau sa le montez sunt de la persoane fizice, ne-utilizate)? Ca nu vreau sa-mi stric calculatorul.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Suporta 4 Gb RAM la frecventa maxima de 667 Mhz. Dar atentie! 2 Gb. pe slot.
La procesoare suporta si core 2 duoa numai sa fie pe slot LGA775 si la FSB de maxim 1066.
Placa video, da.
Daca pui memoria de 4 Gb va trebui sa vinzi vechea memorie si sa iei doua piese identice. Celelalte poti sa le pui cum vrei. Cam greu cu ele. Vei gasi mai mult la mana a 2-a. Incearca pe cat posibil sa iei de la firme si nu persoane fizice.

| Ozgean07 explică (pentru Salontanul):

Momentan, am doar bani pentru rami..deci trebuie 2 (2x2gb ram) de la acc firma pe frecventa maxima de 667 mhz.

| Salontanul a răspuns (pentru Ozgean07):

Da. Este Ok asa.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-ne ce placa de baza ai. Denumirea si modelul. Daca nu stii ia de pe net CPU-Z, instaleaza-l si uitate in mainboard si model.

| Ozgean07 explică (pentru Salontanul):

MS-7387 este modelul

| Ozgean07 explică (pentru Salontanul):

Am vazut acum ca suporta 4 gb de ram big grin