| xcristix a întrebat:

Am un procesor amd athlon 2400+ in bios era la 133 cpu clock si era la 1, 99ghz apoi am facut over clocking la 143 si sa facut 2, 14 ghz si as vrea sa stiu daca mi se va strica mai repede procesorul, si daca nu am riscat nimic as vrea sa stiu daca mai pot mari fara sa risc ceva, bineinteles in schimbul fundei.multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Nu ai riscat nimic.Totusi in timp vor aparea uzuri de la overclocking.Stai linistit nu o sa se observe in 2-3 ani ci in vreo 10-15 ani.Stai fara griji.Totusi este cam veche configuratia.

| xcristix explică (pentru S3c0ndSh0t):

Deci sa inteleg ca daca fac down clocking o sa maresc viata procesorului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Overclock-ul e sinonim cu accentuarea procedeului de uzura a componentelor.Acum depinde de cooler-ul pe care il folosesti.
Noroc.