| DeyCj a întrebat:

Care din voi ați încercat să folosiți un AMD athlon Xp Mobile 2600+ pe o placă de bază desktop? Dacă da pe ce placă de bază va funcționat acest procesor în parametrii optimi, în afară de Abit NF7-S pe care l-am testat, dar deși îmi vede procesorul în parametrii optimi(nu am riscat să resetez CMOS-ul din motive obiective)în bios îmi apare ca procesor necunoscut, ceea ce nu mă prea mulțumește.Ideea e că vreau să construiesc un Linux station din componentele ce mi-o mai rămas de prin dezmembrări și să îl țin ca și PC de rezervă în caz de ceva.
Mulțumesc anticipat de răspounsuri.

1 răspuns:
| SSWK a răspuns:

In general, procesoarele de laptop nu prea-s compatibile cu desktop-urile.
Chiar daca functioneaza, pot sa apara probleme, din cauza tensiunilor de alimentare diferite si nu numai.
Pot sa mearga si bine, fara sa pateasca nimic, sau nimic grav, e drept, dar performantele vor fi reduse.
Echipamentele de care spui tu sunt foarte vechi, sunt pe socket-ul 462 si sunt depasite din toate punctele de vedere.
Mai bine le vinzi sau le donezi cuiva.