| asfhss a întrebat:

Ar merita sa-mi fac upgrade la PC ca sa fie sistem de gaming cu Procesor AMD Athlon II 455 X3, 3300MHz, socket AM3, Placa video Gigabyte nVidia GeForce GT430, 1024MB, GDDR3, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E, Memorie AMD 4GB, DDR3, 1333MHz, CL9, Radiator, HDD Western Digital Caviar Blue KX, 250GB, 16MB, 7200rpm, SATA 3, DVD Writer Lite-On LNIHAP122-19, ATA, Negru. Ar merita toate upgrade-urile astea pentru 1992 lei si sa fie si sitem de gaming?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa-ti zic eu, sistemul e bunicel DAR nu e de viitor. Daca intelegi ce vreau sa-ti zic, adica el e bun pentru moment sa zicem dar peste 1 an jumate sigur nu vei mai putea juca ceva "hardcore"la detalii maxime.Sa incepem cu procesorul :
Axeaza-te pe Intel.Cauta un procesor care sa fie cel putin din seria i5.
Daca chiar nu doresti sa continui pe Intel, axeaza-te pe AMD-urile acestea mai noi gen AMD FX - 6100/8xxx.
Placa video, ce pot sa spun, cum am mai zis nu e de viitor.Cauta ceva care sa contina urmatoarele :
ATI/Nvidia de 1/2 GB, 256 Bit, GDDR 5.
Ramii sunt chiar OK. Daca doresti pe viitor sa mai adaugi sa zicem 2 GB ar fi extra suficient pentru HD Gaming(doar in cazul in care doresti sa fii tu sigur pe tine ca asigurat nu vei avea treaba cu memoria insuficienta pe viitor).
HDD-ul zic eu ca poti sa-ti iei unul la 500 GB, stii cum e, in ziua de azi unele jocuri sunt chiar imense. Spre exemplu Max Payne 3 e "foarte mic", ocupa doar 28 de GB.
Daca nu ai multi bani disponibili atunci axeaza-te pe componentele care costa decent si au si rezultate destul de acceptabile in Gaming.
Dupa cum spui ca ai 1992 RON disponibili, in banii acestia poti realiza cu usurinta un sistem gaming cu componente care sa aiba preturi cat de cat acceptabile.Ai mare grija la ce sursa vei achizitiona, sa fii sigur ca iti va tine sistemul cum trebuie. Daca esti adeptul overclocking-ului iti recomand sa te gandesti bine la ce sursa vei achizitiona si optional la ceva ventilatoare calumea + un cooler care sa-ti tina procesorul rece.Ia in calcul si o carcasa de tipul ATX FullTower, e adevarat sunt chiar scumpe unele, dar gandeste-te ca spatiul in carcasa are un cuvant destul de mare de spus in raport cu temperaturiile componentelor.

1 răspuns:
| Zangetsu a răspuns:

Ai nevoie de o placa video mai buna ca sa fie sistem de gaming, macar ceva cu 1gb ddr5 cum ar fi HD6770, 6790,6850, 7700 GTX550.