| cosminvalerian a întrebat:

Pe placa de baza : P5VD2-MX socket 775

Vor merge acestea :
http://www.emag.ro/......80571E3400
-------------------------------------------------------- --------------------------
http://www.emag.ro/......N430OC-1GL
-------------------------------------------------------- --------------------------
http://www.emag.ro/......WD5000AAKX
-------------------------------------------------------- --------------------------
http://www.emag.ro/......DDR2-2G800
-------------------------------------------------------- --------------------------

Ca as vrea sa imi upgradez PC-ul si nu as vrea sa fac nicio greseala.

Funda!

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Salut.
Mai bine mergi pe platforma 1155, deoarece platforma 775 nu mai merita.
Ce buget ai?
La ce vei folosi PC-ul?
Ce alte componente mai ai?
Ce monito detii?

In 900 RON iti recomand sa mergi pe: placa de baza decenta + CPU Intel G620(cu GPU integrat) + 4GB RAM + HDD 500GB: http://bit.ly/HYdLUq
GPU-ul integrat in CPU se va descurca decent in jocuri, pe rezolutii mici.
Iar cand mai strangi ceva bani, cumperi si o placa video dedicata.

| cosminvalerian explică (pentru IulianP):

Buget-ul il strang deocamdata (sunt copil)
PC-ul il voi folosi pentru gaming
In PC am urmatoarele componente :
512mb ram DDR2
Procesor Intel core 3.00 Mhz (single core)
Placa video de 256 mb
Placa de baza (o vezi mai sus la intrebare)
Am un HDD 78GB
Si o sursa (nu stiu cati W are sursa)

Placa video didicata, nu cred ca am nevoie, am vazut ca multe jocuri cer 512mb ram. O sa raman tot la placa video de mai sus.

Si cand te referi la "monito" cred ca voiai sa scrii "monitor" si de monitor, am Samsung SyncMaster 720N.

Din cate am vazut, placa de baza care mi-ai recomandato suporta doar procesoare i3, i5, i7, si tu mi-ai recomandat un procesor dual core G620.

| IulianP a răspuns (pentru cosminvalerian):

Nu merita sa dai bani pe placa aia video aleasa de tine; ramai la cea integrata in G620; se va descurca bine pe monitorul tau.
Stai linistit, pentru ca placa de baza este compatibila cu procesorul recomandat. Nu-ti recomandam ceva ce nu este compatibil.

Cel mai bine revii atunci cand ai toti banii.

| cosminvalerian explică (pentru IulianP):

Ok.Sunt incepator, care e diferenta dintre o placa video (cam care am scris-o eu la intrebare) si una dedicata?; imi poti recomanda una?

| IulianP a răspuns (pentru cosminvalerian):

Pai cea aleasa de tine este o placa video dedicata, dar nu merita sa dai banii pe ea, fiind destul de slaba in jocuri.
Recomandarea mea o ai mai sus; este maxim ce poti scoate in bugetul tau.

| cosminvalerian explică (pentru IulianP):

Am si eu o nelamurire...Procesoarele de la eMag vin cu, sau, fara pasta termoconductoare?

| IulianP a răspuns (pentru cosminvalerian):

Toate procesoarele care sunt BOX vin si cu pasta termoconductoare preaplicata pe cooler.
Pana la urma la ce te-ai hotarat?

| cosminvalerian explică (pentru IulianP):

Acuma trebuie sa strang bani.M-am hotarat sa fac cum zici tu. Mi se pare mai performant cu scoketul 1155, 4GB RAM.

| IulianP a răspuns (pentru cosminvalerian):

E bine atunci.
Poti reveni cu un mesaj cand ai banii.

| cosminvalerian explică (pentru IulianP):

Ai ID de mess? poate mai vorbim.

10 răspunsuri:
| imaqtpie a răspuns:

Fa mai bine cum a zis IulianP. Si ca sa stii placa asta http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ e mai buna decat ce ai ales tu chiar daca are 512 mb.