| AndreiMihaita23 a întrebat:

Buna am o întrebare
Vreau sa îmi construiesc un pc și vroiam sa va întreb
am ales după bugetul meu sa cumpăr un procesor Intel i5 4690k
și nu ce mainboard sa cumpăr am văzut pe internet ca mainboard ul ASUS Z97-P Mainboard este fix potrivit pentru el
Și alta întrebare at fi îmi trebuie un răcitor pentru procesor m-am documentat și am văzut ca răcitorul Evo 212 este la fel de potrivit pentru procesor
Și mam gândit sa îmi mai cumpăr o placa grafica GTX 960 4GB de la Zotac
Alta întrebare ar fi ce fel de PSU sa îmi iau la componentele astea mam gândit la un be quiet straight power 10 de 500 W credeți ca este bun?
și la sfârșit spuneți va rog ce fel de carcasa sa îmi iau pentru toate componentele
cei ce pot răspunde la tot ce am scris primesc funda
Mulțumesc amănunțit pentru ajutorul vostru
Pa

Răspuns Câştigător
| Sh3d0wPr0w a răspuns:

Intai de toate cand alegi procesorul trebuie sa fi atent ca este specificat cate soket are, soketul subt piciorusele acelea care intra in placa de baza. Daca ai luat un i5 pe 1150 de soket automat placa de baza trebuie sa aiba 1150 de soketuri, nici in + nici in -.
Alt punct de vedere pe care trebuie sa-l ai este ce fel de RAM-i alegi. DDR3/DDR3L sau DDR4, si aici placa ta de baza trebuie sa-i accepte, adica nu poti pune un DDR4 pe o placa de baza care suporta DDR3/DDR3L..trebuie tinut cont si de frecventa pe care o are placa de baza si automat si RAM-i si cu CPU-ul.
la placa video eu te sfatuiesc sa cumperi ceva de la Asus Nvidia Geforce GTX ..acum depinde de tine pentru gaming alege ceva mai puternic...gen una de 4 gb pe cat mai multi biti(cu catf mai multi biti ai la placac video cu atat mai multe informatii trec prin placa video si mai repede).

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"am o întrebare"si ai pus 5.
"am ales după bugetul meu sa cumpăr un procesor Intel i5 4690k " deja una a cazut ca tu ai hotarat deja.
"și nu ce mainboard sa cumpăr am văzut pe internet ca mainboard ul ASUS Z97-P Mainboard este fix potrivit pentru el" si a doua intrebare are cazut ca iarasi ai hotarat ce-i bun.
"Și alta întrebare at fi îmi trebuie un răcitor pentru procesor m-am documentat și am văzut ca răcitorul Evo 212 este la fel de potrivit pentru procesor" si a treia intrebare a cazut tu hotarand ce-ti trebuie.
La fel si cea cu placa video. A mai ramas, intr-adevar, o singura intrebare: daca sursa-i buna. Eu zic ca nu. 500 W la un procesor Intel care consuma 88 W, placa video poate ajunge pana la 160 W ( http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-960,4038-8.html ) si apoi celelate componente din PC care consuma si ele. Sursa poate da undeva intre 80% si 93% din cat este inscris pe ea.
Deci o sursa peste 600 W ar fi mult mai buna. Uita-te si la asta: http://www.emag.ro/sursa-corsair-600w-atx-2-3-cp-9020048/pd/EN2QKBBBM/