| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu placa video, cred eu. Cand intru in joc mi se blocheaza si apar ceva pucte colorate si pe urma apare ecran tot albastru si niste litere (ex 00000x3423233 etc, si mai scrie nu stiu ce pe acol, mai multe, acum nu le tin minte pe toate ) dupa aia, restart pc. deci poate sa-mi spuna cineva daca e placa video sau e altceva? (vreau sa zic ca nu neaparat numai in jocuri se blocheaza dar si fara sa fac nimic (de ex intr-un screensaver 3d, mi se mai blocheaza si face la fel) dar si cand am multe ferestre deschise si la YM la fel, cand vorbesc cu mai multe persoane o data, se blocheaza si tot asa ...pana la urma Este placa de vina sau nu este?

Răspuns Câştigător
| tpb a răspuns:

BSoD (blue screen of death)

"1. Hardware defect (componente pc defecte), memorie ram, hard disk sau alte componente, supraincalzirea componentelor (memorie, procesor, chipset, etc), de cele mai multe ori doar memoria si hard-ul provoaca aceste BSoD-uri.
2. Drivere cu probleme, fie sunt scrise prost, fie sunt incompatibile, de cele mai multe ori driverele nu sunt instalate corect.
3. Lipsa spatiului suficient pe partitia cu sistemul, in general este partitia C:, aici avem nevoie de cel putin 5% spatiu liber in orice moment.
5. Softuri care nu functioneaza cum trebuie sau nu sunt instalate corect.
6. Mallware: virusi, troieni, spyware.
7. Jocurile instalate incorect sau jocurile piratate (nu toate), acestea pot instala unele drivere ce pot intra in conflict cu driverele pe care voi le aveti deja instalate, de multe ori wizardul de instalare este parcurs in fuga de catre gamerii grabiti."

Solutia : Start --> Run --> In Run scrii cmd --> chkdsk (check disk)--> Astepti pana iti verifa sistemul si in cazul dau o sa iti zica ce problema ai. Apoi cauta pe google problema specifica. Daca nu te descurci sau eroarea persista da-mi un mesaj privat

| dDiiana a răspuns (pentru tpb):

Am rezolvat'o cu aia ..merci.
acum,spune-mi si mie daca stii ....de unde pot dawlonda windows xp cu tot ce imi trebuie la o reinstalare windows ...coduri si etc.

1 răspuns: