| username1234521 a întrebat:

Buna am primit un laptop cam pe 15 august (Laptop Lenovo IdeaPad 100-15 cu procesor Intel® Core™ i5-5200U 2.20GHz, Broadwell™, 15.6", 4GB, 1TB, DVD-RW, nVIDIA GeForce 920M 2GB, Free DOS, Black) si pana acum o luna league of legends imi mergea perfect, fara lag ori intreruperi.Dar in ultimul timp nu stiu ce are, am avut clientul vechi si cand a inceput sa imi mearga asa am schimbat cu cel nou poate isi revine, dar tot asa a ramas.Nu pot juca nici macar un meci la normal, cand incep totul este oke, dar dupa 3-4 min imi merge de parca am lag(mersi ramane la 46-50 cam asa_la unele meciuri imi ajunge si la 250 brusc)nu am modificat setarile, pana acum imi mergea perfect fix asa cum erau ele.Nu tin deschis Facebook-ul cand joc ori alte lucruri deschise cand joc, virusi nu am probleme si alte programe incarcate nu am.Stie cineva de ce imi merge asa? sad

3 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Ce fel de lag? fps scazut sau ping mare?

| Stefancalin1997 a răspuns:

Da-i o defragmentare si vezi ce se intampla, daca-i fragmentat tare hdd-ul o sa-ti proceseze mai greu.

| mrexcess99 a răspuns (pentru Stefancalin1997):

HDD-ul nu iti scade FPS-urile in jocuri. HDD-ul are contributie doar la loading time. Cand esti in joc toate informatiile necesare pc-ului sunt salvate in memoria cache si ram. HDD-ul are o viteza neglijabila in comparatie cu ram/cache, deci daca ar trebui ca informatiile necesare procesorului sa fie incarcate de pe hard disk, ar fi existat un response time ingrozitor. Problema lui probabil este temperatura, avand si un laptop. Daca zici ca iti merge ok 3-4 minute si dupa ai lag. Pe ce suprafata tii laptopul thinking Ar fii bine sa cumperi un radiator de acela pe care il pui sub laptop. Eventual ai putea sa il cureti de praf.