| stefanroman a întrebat:

as vrea sa imi reinstalez windows ul pe un laptop mai vechi de la emachienes Nu ma prea pricep asa ca am incercat sa fac ca pe net la bios boot order dar nu a mers, nu intra in boot. La boot order am pus usb cdrom ca doar asta imi apare mai apropiat nu cdrom drive cum este la ceilalti.Totul e facut dar nu imi apare scrisul de la inceput.Nu stiu daca ar trebui sa apas ceva sa apara.

Windowsu e 7 64 bit pe cd, laptopu are 2G ram

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Spune-ne exact ce optiuni sunt la ordinea de bootare, pentru a face selectia corecta.
Daca cd-romul e pus primul, ar trebui sa booteze de pe disc, daca versiunea de Windows este bootabila ("Press any key to boot from cd/dvd...").
Daca nu apare acest mesaj, inseamna ca ordinea de bootare trebuie setata dintr-un meniu care apare la pornire laptopului prin aparea repetata a tastei F2 sau F5 sau F8 ori F10 (vezi aceste variante, nu ai ce strica).
Incearca cu un Windows 7 pe 32 bit, care stii sigur ca e functional.