| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa imi reinstalez windows ul pe un laptop mai vechi de la emachienes Nu ma prea pricep asa ca am incercat sa fac ca pe net la bios boot order dar nu a mers, nu intra in boot. La boot order am pus usb cdrom ca doar asta imi apare mai apropiat nu cdrom drive cum este la ceilalti.
Windowsu e 7 64 bit pe cd, laptopu are 2G ram

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Si totusi...de pe ce vrei sa instalezi windows? de pe un dispozitiv usb? de pe un dvd?

| rrrp a răspuns:

Pai daca e de pe cd trebuie sa ai cd ul inaintea hdd ului la boot order.

e posibil si sa nu citeasca cd ul.

scrie ceva jos cand ii dai drumul gen: press fx for quick boot order menu -- sau ceva de genul asta. apasa f ala si o sa poti selecta de pe ce sa booteze.

| Adiav a răspuns:

Incearca cand pornesti windowsul sa apesi F8 sau F9 pentru a-ti aparea direct sa selectezi de pe ce doresti sa bootezi

| Rimidalvv a răspuns:

Trebuie sa fi mai atent, esti destul de aproape, trebuie sa ii dai boot order doar daca ai windows pe usb, daca il ai pe cd nu trebuie sa ii faci nimic, nu stiu daca ai observat dar laptopul poate sa aiba mai multe optiuni boot usb ( precum nu ai doar o singura intrare usb in laptop), mai experimenteaza. Succes.