| MineIsLikeABridge a întrebat:

daca imi iau un procesor i3 3220 pot sa imi iau placa de baza cu 4 sloturi de ram, voi putea pune un kit de 4x4gb?
Placa e cu soket 1155.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Hai sictir. Vrei sa ii recomanzi vreun AMD cumva? Nu ca as avea ceva cu AMD, chiar sint fan, dar se intimpla ca rahatul ala de i3 sa faca fata unui quad in majoritatea scenariilor intilnit in utilizarea normala, chiar daca se joaca. Bine, daca face proiectare/randari/encodari/calcule matematice/arhivari la greu, se schimba povestea. Demonstreaza-ne cu niste teste practice (par example de la tomshardware) ce quad core magic ii recomanzi tu care sa faca un i3 sa poata fi etichetat ca "rahat", sa consume curent/genereze caldura in pas cu sporul de performanta oferit si sa mearga brici pe placi de baza la ~250 RON.

3 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Da, poti pune un 4x4, dar de ce sa mergi pe un rahat de i3? Ia-ti un proc. quadcore care e de 1000 de ori mai bun ca un i3 si e aproape la acelasi pret. Daca vrei link, contacteaza-ma pe privat. Salut

| Aylee a răspuns (pentru KodrutZ):

In primul rand vorbeste frumos ma, ca eu nu te-am jignit, asta da dovada cat de bine esti crescut. Eu zic de un quadcore 3.9 si sa-i dea overclock la 4.2, bine, si coolerul trebuie schimbat eventual cu unul pe apa. Pretul unui quad e de 600 ron

| KodrutZ a răspuns (pentru Aylee):

Asa, si? CE QUAD e ala, cit consuma, cit consuma in overclock, ce are in plus fata de i3 in scenarii uzuale gen browsing? Ce probleme de chipset are daca ii bagi un SSD pe SATA 3? Am vorbit foarte frumos.

| KodrutZ a răspuns (pentru Aylee):

Hai sictir. Vrei sa ii recomanzi vreun AMD cumva? Nu ca as avea ceva cu AMD, chiar sint fan, dar se intimpla ca rahatul ala de i3 sa faca fata unui quad in majoritatea scenariilor intilnit in utilizarea normala, chiar daca se joaca. Bine, daca face proiectare/randari/encodari/calcule matematice/arhivari la greu, se schimba povestea. Demonstreaza-ne cu niste teste practice (par example de la tomshardware) ce quad core magic ii recomanzi tu care sa faca un i3 sa poata fi etichetat ca "rahat", sa consume curent/genereze caldura in pas cu sporul de performanta oferit si sa mearga brici pe placi de baza la ~250 RON.