| Achim_Fredy_1987 a întrebat:

Salutare, cine ma poate ajuta și pe mine? Vreau sa îmi cumpăr o placa video pentru acest pc, ce placa ar merge?
Placa baza Intel dh77kc soket 1155
4x4gb ddr3
Sursa seasoni m12 520w
Procesor i7 3770
Hard500gb ma poate ajuta și pe mine cineva. Va multumesc

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce buget ai, si ce vrei sa-ti duca?

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu folosesti ceva programe ultra-pretentioase care necesita placa grafica cu performante extraordinare (gen programe de prelucrare HD sau 3D in timp real), atunci poti folosi placa video onboard.
Pentru programe speciale vezi specificatiile lor.

| Frank51 a răspuns:

GTX 1060 3GB, GTX 970, RX 480/580, R9 390. Cam astea poti sa le iei si sa faca pereche buna cu procesorul. Daca iei ceva mai tare o sa faca bottleneck si nu are rost, decat daca o sa faci upgrade in viitorul apropiat.

| NLS a răspuns:

Placa de baza e din 2012, are PCIe3.0
procesorul e din 2012, si are suport nativ pentru 3.0 (nu ca al meu)

Poti pune orice intre
minim: GTX 770 (varianta de 4GB preferabil, cea cu 2GB nu merita)
maxim: GTX 1070 sau chiar GTX 1080

sau de la AMD:
RX 480 (varianta de 8GB preferabil),
RX 570 (varianta de 8GB preferabil),
RX 580