| TheWolfOficial1 a întrebat:

Bună, exista vreo modalitate safe de a juca un joc de windows/mac/linux pe xbox sau pe android (Samsung)? Ceea ce vreau sa instalez este practic un visual novel de pe Itch.Io (se gaseste si pe steam)

Răspuns Câştigător
| popescuhertz a răspuns:

Exista cateva modalitati prin care poti juca un joc de pe Windows, Mac sau Linux pe Xbox sau pe un dispozitiv Android, dar este important sa tii cont de faptul ca unele dintre acestea pot prezenta riscuri pentru securitatea sistemului tau.

Unul dintre cele mai simple moduri de a juca un joc de pe un alt sistem operare pe Xbox este prin intermediul aplicatiei Xbox Console Companion, care este disponibila pentru Windows 10. Aceasta aplicatie iti permite sa joci jocuri de pe calculator direct pe consola ta Xbox prin intermediul conexiunii la internet.

Pentru a juca un joc de pe Windows, Mac sau Linux pe un dispozitiv Android, poti incerca sa instalezi un emulator de sistem operare. Un emulator de sistem operare este un program care iti permite sa rulezi sistemul de operare de pe un computer pe alt dispozitiv, in cazul tau un telefon Android. Exista mai multe emulatoare disponibile, cum ar fi BlueStacks sau NoxPlayer, care pot fi descarcate gratuit. Cu toate acestea, trebuie sa fii atent atunci cand instalezi un emulator de sistem operare, deoarece acestea pot reprezenta un risc pentru securitatea sistemului tau daca nu sunt folosite corect sau daca sunt instalate de la surse necunoscute sau dubioase.

In concluzie, exista cateva moduri prin care poti juca un joc de pe un alt sistem operare pe Xbox sau pe un dispozitiv Android, dar este important sa fii atent la securitate si sa te asiguri ca instalezi doar programe de la surse de incredere.

| TheWolfOficial1 explică (pentru popescuhertz):

Ok, mulțumesc! Apreciez

1 răspuns: