| MineIsLikeABridge a întrebat:

m-am gandit sa imi fac un cont pe youtube pe care sa si postez videoclipuri, daca folosesc de exemplu medlodia lui 50 cent (21 questions) se poate intampla ceva rau gen: sa se sterga videoclipul sau tampeni cu dreptul de autor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba ca sunt bazati. Trebuie doar sa instiinteze artistul despre folosirea unui material de-al sau in scopuri necomerciale si totul este ok. Cel putin asa prespun, eu personal nu am avut de a face cu asa ceva pentru ca, in video-urile postate de mine pe YT, folosesc content propriu.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Uita-te la video-ul asta si o sa vezi ce poti pati:
http://www.youtube.com/watch?v=InzDjH1-9Ns
Chiar daca dai date false, in caz maxim, te pot localiza dupa ip, mai multe chestii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Si contul tau va avea de suferit, nu numai ca ti se va sterge clipul.

| MineIsLikeABridge explică (pentru anonim_4396):

Dar nu si eu ca persoana fizica... sau si eu pot avea de suferit? gen: amenda

| anonim_4396 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Doar daca faci bani de pe urma video-urilor. Cei care folosesc muzica de la artisti probabil ca au acordul lor pentru a utiliza coloana sonora.

| MineIsLikeABridge explică (pentru anonim_4396):

In fine, sincer nu cred ca sunt ei asa de bazati incat sa vorbeasca macar cu impresarul artistului despre ce pot pune ei in videoclip, nici nu sunt observati multi, dar ai dreptate intr-un fel, daca fac ceva sa o fac bine, asa ca renunt la into happy, oricum majoritatea into-urilor mai mult enerveaza lumea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Nu e vorba ca sunt bazati. Trebuie doar sa instiinteze artistul despre folosirea unui material de-al sau in scopuri necomerciale si totul este ok. Cel putin asa prespun, eu personal nu am avut de a face cu asa ceva pentru ca, in video-urile postate de mine pe YT, folosesc content propriu.

| sebyse a răspuns:

Am vazut multi care pun muzica la video pe youtube si videoul nu avea nimic