| Rienmedire a întrebat:

Buna! Teoretic, un programator ar putea crea butoane de acces prin pixelii oricarei fotografii?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Stii ce-i mai amuzant decat faptul ca se poate? Faptul ca se intampla deja: placa grafica comune pixelii si ce vezi sunt, practic, imagini, desi in spate exista conceptul de buton, ce vezi pe ecran e doar un film interactiv. Nu apesi pe buton, ci se detecteaza daca ai cursorul la pozitia x, se afiseaza o animatie ceva si gata-i magia

| Rienmedire explică (pentru LPCTSTR):

Ma depaseste putin subiectul recunosc nu cunosc prea multe despre acest domeniu, dar ma intrebam daca un programator ar putea crea un site din orice fotografie, indiferent de format-ul ei, si daca poate faci oriunde din pixelii imaginii butoane de acces de exemplu spre alte pagini web, sper ca intelegi ce vreau sa spun.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Rienmedire):

Daca o luam metodic, intai trebuie sa existe o componenta care recunoaste butoanele, casetele, headere, etc respective. Aici e treaba de Machine Learning ca, algoritmic, calculatorul nu are ochi sa vada unde-i butonul. are imaginea ca o lista de pixeli si atat.
Apoi iti trebuie o componenta care sa translateze pozitiile butoanelor etc detectate in cod efectiv de HTML, CSS, iar asta e facubil, dar ai atat de multe alte variabile pe care nu le poti extrage dintr-o poza incat nu are rost sa incepi un astfel de experiment. Pozele nu capteaza nici intentii, nici comportamente, daca apesi pe un buton se intampla ceva, imposibil de dedus din poza.
In fine, e posibil, doar ca ar dura enorm de mult dezvoltarrea atat a componentei de recunoastere, cat si a celei de traducere in cod (mai ieftin e sa angajezi un indian sa-ti faca siteul).