| Skylimit a întrebat:

Am o problema care ma exaspereaza de cateva saptamani. Problema e urmatoarea : seara viteza de descarcare scade drastic. Un fisier de 48 mb imi ia o ora sa-l descarc. Fiecare clip de pe YouTube se blocheaza si asta-i chestia care ma distruge psihic rolling on the floor. Am incercat sa schimb browser-ul ..degeaba. Am sunat la ei si m-au pus sa fac un test de viteza si a iesit 9 mbps/s... totul normal. Ei mi-au spus ca totul este okay... pe naiba. Acum stau si ma gandesc oare sa ii dau reset cu o scobitoare in orificiul ala? Apropo am internet de la TELEKOM! Deci vreau sa aud pareri va rog happy. Va rog sa nu ma "luminati" si sa-mi spuneti sa ma mut.

2 răspunsuri:
| Admunssen a răspuns:

Atat tu cat si furnizorii tai de intenet aveti dreptate. Deduc ca ai internet fie prin Wirelless, fie prin cartela GSM. mai degraba a doua varianta. Ideea este urmatoarea. La abonamentele de acest tip (banuiesc ca abonamentul tau este in prima luna) exista o limitare de trafic. Dupa ce depasesti aceasta limita, ai acces la internet in conditiile abonmentului doar cu aceasta viteza pe care o pronunti. Dupa plata viitoarei facturi, totul va reveni la normal pana in momentul in care atingi limita. Asta se va repeta in fiecare luna si destul de repede, pentru ca fisierele de pe Youtube au o cantitate numerica considerabila. Cel mai bine ar fi sa iti chibzuiesti traficul. Nu uita ca un clip de pe Youtube sau de oriunde, consuma aceleasi cantitati indiferent daca il vizualizezi doar sau il si descarci. mai mult, consumul este dublu daca intai il vizualizezi si dupa asta il descarci.

| Skylimit explică (pentru Admunssen):

Tin sa mentionez ca numai seara face asta. Dimineata isi revine. Nu stiu daca afecteaza raspunsul tau. happy. Si nu sunt in prima luna. Sunt de cativa ani si am tableta, telefon +, bineinteles, PC-ul. Va dati seama ca folosesc WiFi-ul foarte des. Chestia e ca asta tine numai de cateva sapt. In trecut totul mergea lin.