| andreinr1 a întrebat:

am un router cu wifi si doresc ca pe langa cele doua retele wifi adica WEP si WPA sa mai fac eu una cu numele meu sau orice nume dar sa nu fie cu parola, adica free wifi.Dau fundaaaa!

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Poti face asta, insa nu trebuie sa folosesti nici WEP nici WPA. Cele doua mentionate sunt protocoale de securitate.

Insa nu este recomandat sa faci asta.
In momentul in care cineva se conecteaza la rooter fara parola, automat are acces si la pagina de administare (192.168.1.1/0). Chiar daca ai pus parola pe utilizatorul de Admin, aceasta poate fi sparta relativ usor. In felul asta iti vei expune datele de autentificare la net (in cazul coneziunilor PPPoE).

Pe langa asta, toate device-urile conectate la rooter vor fi practic in aceeasi retea. Un posibil attacker poate incerca sa faca sniffing la tot ce duce in rooter-ul ala. In felul asta poate lua date importante cum ar fi parole de mail sau sa faca hijiack la update-uri, puntand sa lase un backdoor ce iti compromite toate datele din pc.

1 răspuns:
| andreinr1 explică:

Mersi,dar tot nu mi-ai spus cum sa mai fac una dar fără protectie.