| Nick12 a întrebat:

Salut. Am un PC si doresc sa-l conectez un la doua retele simultan, una prin cablu la un router cu net (RDS) si alta prin wireless la un alt router care are conectate doua imprimante, este posibil?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, este posibil, astfel:

Varianta 1 - cu un sinur router:
Intrarea retelei locale (internet RDS) conectezi la conexiunea Wan al unui router wi-fi.
O iesire Lan (cablu) a router-ului conectezi la PC.
La reteaua wi-fi a aceluiasi router conectezi cele doua imprimante.

Varianta 2 - cu 2 routere:
Intrarea retelei internet se conecteaza la un router wi-fi, la mufa Wan.
Pe reteaua wi-fi a router-ului se conecteaza cele doua imprimante.
Pe iesirea Lan a router-ului se conecteaza cu cablu intrarea Wan a celui de al doilea router.
Pe iesirea Lan a celui de a doilea router se conecteaza PC-ul.

In ambele cazuri, atat PC-ul, cat si imprimantele vor face parte din aceeasi retea locala.
Insa, cu prima varianta se economiseste un router, iar internetul a fi mai rapid la PC.
Varianta 2 se foloseste doar daca este nevoie sa fie conectate ai mult de 4 calcuatoare, prin cablu (5-7).

| Nick12 explică (pentru Bula):

Imprimantele (un ploter si o imprimanta ) nu sunt dotate cu wi-fi, dar au LAN In/Out,
Reteaua sa fie in felul urmator: PC-ul este coectat la Router-ul 1 prin LAN (fiind aproape) acest router are si wi-fi si este conectat la Digi, nu folosesc wi-fi decat pentru alte device-uri (Tv, telefoane...)
Imprimantele sunt conectate la Router-ul 2 tot prin LAN, dar sunt mai departe de PC (in alta camera), iar acest router doresc sa-l accesez prin wi-fi de la PC.
Am facut reteaua, dar nu functioneaza simultan.
Pot accesa prin wi-fi routerul de la cele doua imprimante doar daca scot caplul de LAN de la PC, cel conectat la Router-ul 1

| Bula a răspuns (pentru Nick12):

In primul router conectezi internetul (Wan), iar la iesire conectezi PC-ul si un CABLU spre intrarea (Wan) a ceşui de al doilea router.
La iesirea celui de al doilea router conectezi imprimanta si ploter-ul PRIN CABLU (eu as conecta cele doua imprimante direct la primul router, prin cabluri).
IMPORTANT
Sistemul va functiona doar daca al doilea router este neconfigurat la intrare, eventual doar iesirile, cu IP). Aceasta versiune insa este destul de riscanta sau greu de configurat.

| mihai69 a răspuns:

Îți trebuie un s.o. de tip server și două plăci de rețea în el.

| doctorandus a răspuns:

Da, este posibil, cu conditia sa aiba sub-neturi diferite.

De ex. unul 192.168.1.x iar celalalt 192.168.2.x.

| Nick12 explică (pentru doctorandus):

Router-ul 1 cel cu internet de la RDS) are 192.168.1.1
Router-ul 2 ( cel pentru imprimante) are 192.168.0.1

| doctorandus a răspuns (pentru Nick12):

Dap, e OK.