| SummertimeSadness13 a întrebat:

Internetul meu este wi-fi si face fite. Deci eu sunt conectata la retea si imi apare 'no internet acces' dar eu sunt conectata. Adica nu inteleg de ce eu sunt conectata si imi spune 'no internet acces' ce ar putea sa aiba? A mai facut asa si inainte dar isi revenea dupa ce il inchideam si deschideam dar acum nici un rezultat inchid routeru si il deschid se conecteaza la pc etc dar nu ma lasa sa folosesc netul. Noroc ca mi-a mers netu pe tel. Puteti sa ma ajutati? Ce ar putea sa aiba?

1 răspuns:
| Amilik a răspuns:

Reteaua si internetul sunt doua lucruri diferite. Reteaua este legatura dintre doua calculatoare sau dintre un calculator si router. Chiar daca reteaua ta dintre router si pc merge asta nu inseamna ca routerul tau primeste net. Routerul e cel care trimite net la pc. Daca nu ai acces la internet desi reteaua merge poate insemna un singur lucru : nu ai internet. Pot fii doua solutii: una, routerul trebuie resetat sau a doua, trebuie sa suni la internet providerul tau (rds, upc, romtelecom) pentru a remedia problema.