| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu cativa prieteni care folosesc Steamul. Am si eu cateva intrebari :
1. Ce este mai exact? am intrat si am vazut ca are jocuri pe el, unele sunt gratisi altele cu bani.
2. Ca sa iti faci cont este gratis? daca da, cum pot sa instalez si eu jocurile free? trebuie vreun cod ceva?
3. Se joaca in retea pe steam sau decat downloadezi in PC si te joci.?
In fine, nu sunt prea clare intrebarile, eu vreau sa stiu mai exact ce este acest Steam si daca nu inteleg ceva poate imi explicati voi din nou? ^^

6 răspunsuri:
| adywow a răspuns:

Deci Steamul e o platforma care promoveaza jocuri. Unele sunt Free To Play o perioada, majoritatea sunt cu $$$. Contul ti-l faci gratis, steamul il iei de pe google are 1.3 mb(scrie download steaminstall) sau ceva de genul(foarte putin) si il instalezi.Nu necesita cod nu necesita nimic la instalare, in schimb daca tu vrei sa te joci diferite jocuri v-a trebui sa le cumperi.Si da este un retea jocuri gen CS, DOTA 2 si altele dar ai si jocuri singleplayer happy Sper ca te-am lamurit cu cate ceva

| KodrutZ a răspuns (pentru adywow):

1. Steam e o platforma de distributie digitala. Pe linga jocuri, poate fi folosit pentru a tine driverele video la zi si pentru downloadul/achitizia de software.

2.Ti-a raspuns ady la intrebarea asta foarte bine, nu ai nevoie de nici un cod nimic, dar in schimb poti gasi diverse coduri/promotii pentru jocuri comerciale (eu am licenta Metro 2033 luata moca de la un promo prin FB, de exemplu, si multe altele).

3. Huh? Incearca in limba romana, n-am inteles mai nimic din ce ai zis tu acolo. Pentru a porni clientul Steam trebuie sa ai acces la net, chiar daca o sa vrei sa joci un joc single player.

| anonim_4396 explică (pentru adywow):

Ai zis ca "Unele sunt Free To Play o perioada", deci dupa aia trebuie sa le cumperi? ca m-am uitat pe la jocurile free si 2 dintre ele le-am jucat fara Steam big grin

| adywow a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei in continuare sa le joci, da trebuiesc cumparate

| anonim_4396 explică (pentru adywow):

Am gasit acest joc Free to Play : http://store.steampowered.com/app/206210/?snr=1_7_15__13 Dupa cat timp o sa trebuiasca sa il cumpar?

| adywow a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti arata in Steam / Library cat timp il mai poti juca free