| DanySenpai a întrebat:

Buna tuturor!

Astazi am reusit sa montez un calculator pre-built si am instalat niste update-uri, insa cand m-am uitat la capacitatea HDD, in loc sa arate 1Tb, adica dimensiunea totala a HDD-ului, C: are doar 111Gb, dintre care 81Gb liberi.
Ma gandesc ca restul spatiului de stocare nu a fost alocat unei partitii, insa sincer sunt in ceata.
PC-ul are Windows 10 pre instalat tin sa mentionez.
Am umblat putin in Disk Management, insa nu vad niciun "unallocated space", nimic ce ar putea indica spatiul care imi lipseste.
Tot ce vad la Volume sunt (Chappy cu o capacitate de 111. 19Gb si (Disk 0 partition 2) cu capacitate de 100Mb.
Ce ar trebui sa fac pentru ca PC-ul sa citeasca si restul de aproximativ 900Gb?
Nu prea stiu cum sa formatez, sau mai exact CE sa formatez, pentru ca nu vad nimic ce ar putea fi formatat, deoarece cand dau click dreapta pe C in Disk Management, optiunea de Format este stearsa/gri.
Am cautat pe multe forum-uri insa toata lumea avea pe langa Disk 0, un Disk 1, ceea ce eu nu vad cum pot sa creez, banuiesc ca prin formatare.
Pe scurt. ce trebuie sa fac pentru a putea folosi restul spatiului de stocare(900GB), nu vad nimic ce ar indica alt spatiu in afara de volumul C de 111Gb.

Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Ady_Sille_1987 a răspuns:

Salut daca pc-u mai este in garantie du-te cu el la service, daca nu mai este, o reinstalare de windows iti rezolva problema spatiului poti partitiona tot spatiul hdd-ului, atunci cand uiti sa creezi o partitie cand instalezi windowsul ramane cam uitat eu unul pesonal am patit asa ceva pe windows 7 si nici un program sau tutorial de pe Youtube nu m-a ajutat, sper ca am fost de folos.

| DanySenpai explică (pentru Ady_Sille_1987):

Exact, nici Youtube, nici diverse forum-uri nu m-au ajutat. Problema era asemanatoare iar unele solutii usoare, insa nu pentru mine.
Am petrecut aproape toata noaptea incercand sa gasesc o solutie dar in zadar.
O sa am o zi lunga astazi la munca heheh.
Oricum, il voi duce la service-ul din coltul blocului maine, sunt destul de sigur ca problema poate fi rezolvata rapid, nu are rost sa il duc inapoi la magazinul de unde l-am achizitionat pentru ca voi fi nevoit sa astept o saptamana pana imi va fi adus inapoi.

| Ady_Sille_1987 a răspuns (pentru DanySenpai):

Salut dar de ce nu cauti pe Youtube un tutorial de instalare windows 10 sau care vrei tu, doar pui windowsul pe stick adica fisierele nu alt format zip, rar si iso si in bios setezi sa booteze de pe stick si toata faza dureaza 10-15-20 minute in functie de pc, windowsuri bune gasesti pe "FL scuze de reclama", daca uiti sa creezi partitia la instalare de windows cam trebuie sa incepi de la capat, asta daca vrei sa scutesti niste banii, daca nu la service cu el, mult noroc iti doresc