| radu1001 a întrebat:

Salut prieteni TPU!
Am schimbat recent HDD-ul laptopului meu cu un SSD. Hdd-ul original al laptopului am incercat sa-l folosesc extern dar nu merge de nicio culoare. In computer management apare Unallocated si nu am posibilitatea alocarii si nici formatarii lui (functiile apar inactive ). Am incercat inclusiv cu programe speciale de formatare gen Partition Master, Tool partition wizard etc, dar fara niciun rezultatat. Am incercat din nou sa-l montez intern si sa instalez windowsul pe el si merge fara probleme, doar extern nu reusesc sa-l fac sa functioneze. Am incercat de asemenea sa-l conectez extern la un desktop si situatia este similara.
HDD este Un Toshiba MK5055GSX de 500 GB.
Aveti vreo sugestie cum as putea sa formatez in asa fel incat sa pot utiliza HDD -ul asta extern?

7 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Pana sa-l vada sau nu din Windows, in BIOS/UEFI ti-l vede montat extern?
Cum faci montarea externa - presupun ca este un SATA? eSATA? Adaptor SATA-USB? Ai verificat cablul de date si alimentare sa fie bune (cu alt harddisk)?

| radu1001 explică (pentru flixbuster):

In BIOS il pot vedea si de asemenea il pot vedea si in computer management dar in forma unallocated.
Cablul nu poate fi vinovat pentru ca l-am schimbat de 3 ori.
Adaptorul este un Rack extern HDD RPC U2512 iar HDD este cel original al laptopului model MK5055GSX.
Multumesc!

| flixbuster a răspuns (pentru radu1001):

Cu un Linux Live ai incercat daca il vede?

| radu1001 explică (pentru flixbuster):

De vazut il vede si windows dar nu il pot nici formata si nici nu-i pot aloca nicio litera.
Am facut o formatare low level in Linux montandu-l la loc in interiorul laptopului dar in momentul in care l-am scos si atasat exetern problema e aceeasi.

Răspuns utilizator avertizat