| Baie1eL a întrebat:

voiam sa fac un server de metin si am aflat ca trebuie sa fac port forwarding dar cand scriu 192.168.1.1 trebuie sa ma loghez ca sa fac asta, si nu mai stiu username si password ca le-am schimbat.Va rog ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

1 Daca ai Router Cumparat uitete in manualul de instructiuni.
2 Daca este de la o Firma, vorbeste cum se da reset: sa fie setarile din fabrica, sa fie setarile la inceput.
Eu nu stiu ce fel de Router ai, ca sa stiu cum sa iti da setarile default.

4 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Daca ai router sau IP dinamic trebuie sa faci port forwarding altfel nu va merge.
2 Problema cu username si parola nu le mai stii poti sa resetezi routarul si (setarile sunt default, iar setarile vor fii cele din Fabrica sau Firma).
3 Parola va fi dupa aceea (quest, admin, etc).
4 Dai reset la router este un buton mic in spatele routerului langa Wa.
http://deconf.ro/wp-content/uploads/2011/12/ECB1221R-router.png

http://3.bp.blogspot.com/......router.jpg

Mult Succes!
Iar la por forwarding pui porturile de la portmap si cele de la Navicat si xampp.

| Mihail2020 a răspuns:

Dar ai dat reset.
Daca ai router este un buton cu reset (nu stiu care parte ca difera de la router stanga sau dreapta si trebuie sa dai cu pixul sau cu cui [ceva ascutit si subtire] ca sa mearga).
Ti-am aratat aia cu pixul.

| Baie1eL explică (pentru Mihail2020):

Am dat reset si inainte si tot nu merge.