| EdwardEddy a întrebat:

vreau sa-mi creez pc-ul cu piesele din wishlist-ul de mai jos.As doei sa-mi spuneti daca e bine ce am ales sau daca trebuie ceva inlocuit.Acest pc va fi solicitat mai mult pentru Gaming.Va rog ajutati-ma. Funda

https://www.emag.ro/wishlist/336685

8 răspunsuri:
| 000MadMAX000 a răspuns:

Piesele sunt ok, dar ti-as recomanda sa mai adaugi inca o placuta de ram ca sa ai 8gb, asa esti mai asigurat, mai ales cu jocurile ce au aparut recent si vor urma ce, cer 6gb de ram, merg si cu 4gb dar cu 8 esti mai sigur pe ele.In rest piesele sunt ok.Bafta

| EdwardEddy explică (pentru 000MadMAX000):

Merci...deci placutele de RAM nu sunt o problema ca sunt mai ieftine si se gasesc oriunde...eu voiam sa stiu daca celalalte piese sunt bune pentru gaming poate la recomandat?

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru EdwardEddy):

Sunt foarte bune pentru gaming, ai un i5 quad generatia a 3a acolo nici nu ai nevoie de mai mult, ai o placa gtx seria 700 2gb dedicati cu latime de banda 256bit e foarte buna palca video, iar sursa e destul de puternica sa le duca deci nai treaba, daca dispui de bani pe viitor sau acum iti poti lua un SSD si esti scos pentru gaming.Cum am spus piesele sunt foarte bune.

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru EdwardEddy):

Aaa era sa uit, cat despre HDD iti recomand WesternDigital sa fie Blue sau Black, e brand mai ok decat Seagate.

| EU19 a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Da recomand si eu WD Blue ca e mai ieftin.
Dar ai facut o cunfuzie.SSD nu ajuta in gaming.Pe il iti pui sistemul de operare pentru ca booteaza mult mai repede decat pe HDD. Daca pui un joc doar sesiunea de incarcare a jocului va fi mai scurta.In rest nu prea ajuta la nimic in gaming.

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru EU19):

Sunt de acord, durata de boot va fi mai scurta si loading-ul la jocuri cu un SSD, si e o imbunatatire, multe jocuri se incarca mai greu.

| EU19 a răspuns:

Pai te-ai putea orienta spre un alt procesor pe platforma Haswell.E mai nou.

http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-4440-31ghz-box/

Si placa de baza
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-b85-hd3/

Si cel mai bine ar fi sa ceri parerea unor persoane specializate.

http://www.mygarage.ro/wishlist/
La sectiunea asta apesi pe "Subiect Nou" din josul pagini.Asta dupa ce ai facut cont.Te uiti la modelul de postare si postezi.

| EdwardEddy explică (pentru EU19):

Parerea mea este ca e mai bun procesorul pe care l=am ales eu...cat despre placa de baza.chiar trebuie schimbata.dar vreau sa cumpar tot de pe eMAG.