| Bulbi a întrebat:

Buna ziua!
Cine imi poate zice cum sa rulez o aplicatie care merge doar pe windows 7(eu am xp)fara sa instalez win 7. Exista vreun emulator sau ceva?
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca aplicatia e compatibila de la Windows 7 in sus, nu si cu versiuni anterioare (Xp, Vista), nu ai cum sa le rulezi. Si chiar daca s-ar putea rula cumva, fiind create pentru un sistem mai performant, va merge foarte greu si poate forta sistemul. Invers se poate: drivere si aplicatii Xp sa ruleze si pe Windows7, Microsoft avand implementate setari care fac posibile aceste schimbari. Pentru Windows7 pe Xp e mai complicat, poate imposibil. Si nu cred ca merita.

| Bulbi explică (pentru dannyel86):

Aplicatia necesita net framework 4.5 si cum nu este versiunea asta pe xp...asta este tot.

| dannyel86 a răspuns (pentru Bulbi):

Cu netf 4.5 am avut si eu unele neajunsuri. Tot pentru o aplicatie necesar si, daca nu aveam configuratia necesara, instalarea a fost respinsa. Ori pui Windows7, ori faci cu dualboot (adica sa ai doua sisteme de operare, dintre care unul Win7, dar nu stiu daca asta te intereseaza). Il instalezi o data si bine si nu ocupi spatiu cu ambele sisteme de operare. Sau, renunti la aplicatia care necesita nf 4.5 (cum am facut si eu).

| SteelGamingRomania a răspuns:

Nu sunt sigur daca varianta asta merge, dar o poti incerca.Descarca net framework pentru windows 7 apoi intra la properties, iar la compatibilty seteaza pentru windows xp