| Girly97 a întrebat:

Buna ziua! Foloseam inainte placa video Nvidia Geforce 210 (cea mai veche pe care o am si singura pe care o aveam de la fostul calculator al fratelui meu) cu rezolutia 1920x1080 fiind rezolutia maxima atat a placii video cat si a acestui monitor din cate am inteles. Insa cand am primit cadou de Craciun o placa video mult mai buna chiar de tip gaming Nvidia Geforce GTX 650 care are rezolutia maxima 2560x1660. fiind mult peste rezolutia maxima acceptata de actualul meu monitor, imaginea nu se incadra corespunzator. se intampla chiar sa vad bare negre in dreapta si in stanga. Abia cand am umblat in Nvidia Control Panel am descoperit ca rezolutia aleasa automat a fost de 2048x1536. Dupa ce am redus rezolutia la 1920x1080 in sfarsit ecranul a revenit la normal si il pot vedea in intregime. Dar se pare ca acest monitor nu se potriveste cu placa mea video. Ce monitor imi recomandati care sa se potriveasca cu noua mea placa? Monitorul meu actual este Monitor Gaming LED PLS Samsung 23.5", Full HD, HDMI, FreeSync, Game Mode, Flicker Free, Slim, Negru, LS24F354FHU cumparat in 2019 de pe eMAG.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Nu exista monitor sa nu se potriveasca cu placa video, el afiseaza asa cum bine ai spus la rezolutia maxima pe care o stie, faptul ca placa video stie mai mult ca monitorul nu inseamna ca trebuie schimbat neaparat monitorul.
Pentru ce vrei tu ai nevoie pesemne de un monitor 4K dar te anunt ca acestea sunt scumpe, a nu se confunda cu un smart tv 4k care este destul de accesibil ca pret!
Din punctul meu de vedere placa ta video este mult prea slaba pentru a face trecerea la un monitor de gaming serios asa ca mai bine lasa lucrurile asa. Placa mea video de la laptop este mult mai puternica decat acest GTX 650, si laptopul meu de gaming are 4 ani vechime deci nu este foarte performant!
Daca totusi vrei sa treci pe un alt monitor atunci recomand unul care stie 1440p!

Din specificatiile nVIDIA siteul producatorului reiese ca placa ta stie urmatoarele :

Specifications:
Maximum digital resolution: 4096×2160
Maximum VGA resolution: 2048×1536

Poti arunca o privire pe urmatoarele monitoare
https://www.emag.ro/......priceasc/c

aici ai monitoare de gaming la rezolutii cu si 1440p
https://altex.ro/......e/dir/asc/

Sau poti merge in orice magazin fizic precum Altex sa vezi pe viu ce stie un monitor in functie de caracteristicile sale si ce s-ar potrivi pentru tine!