| Girly97 a întrebat:

Salut! De cand am primit placa video cadou de Craciun GTX 650 am probleme cu rezolutia. Functioneaza placa foarte bine dar literele se vad foarte mici. Am incercat sa le maresc dar acum nu mai vad josul ecranului. Ma gandesc ca poate monitorul meu actual nu mai se potriveste cu noua mea placa video, monitorul fiind Monitor Gaming LED PLS Samsung 23.5", Full HD, HDMI, FreeSync, Game Mode, Flicker Free, Slim, Negru, LS24F354FHU. Este conectat prin cablu analog la placa video, nu HDMI. Oare asta ar putea fi problema?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Literele se vad mici fiindca ai ales o rezolutie prea mare - redu rezolutia!
2. Pentru pozitionarea imaginii. ajusteaza imaginea ecranului, de la butoanele de setare de pe fata monitorului (de obicei butoanele de ajustare se afla langa butonul de pornire sau in centru-jos a ecranului.

| NLS a răspuns:

1) Ce rezolutie folosesti acum? Ai Windows 10?
Monitorul acela, care orice alt monitor de ~24 inch, suporta 1920x1080, si e bine sa alegi aceasta rezolutie in Windows
(click dreapta pe Desktop - Display Settings, si o sa vezi o caseta cu Display Resolution)

Dupa ce ai setat acolo 1920x1080, alegi in caseta de deasupra, 125%, sa se vada putin mai mare. 125% e suficient, nu e nevoie de 150%

2) Ce fel de cablu analog? DVI sau VGA?

https://assets.tripplite.com/extra-large-image/p556006-other01-xl.jpg

3) Si intrebarea de 100 de puncte: AI INSTALAT DRIVER pentru noua placa, de pe site-ul producatorului (nVidia)?
Dupa ce in prealabil ai dezinstalat driverul precedent si ai curatat registrii cu Piriform CCleaner (tabul Registry in stanga)

DE AICI:
https://www.nvidia.co.uk/Download/index.aspx?lang=en-uk

In caseta de sus alegi GeForce
in a doua caseta alegi GeForce 600 Series
in a treia caseta alegi GeForce GTX 650
in urmatoarea, versiunea de Windows pe care o ai: 7/8/10,...
in urmatoarea lasi GameReady Driver

| ZokoZEW a răspuns:

Încearcă să ajustezi rezoluția în setările plăcii video