| thepurge9005 a întrebat:

Cam cate FPS-uri as obtine in jocuri pe graphica ultra 1080p cu GTX 1660 TI varianta de laptop-uri?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Avand in vedere ca e varianta de laptop, placa e cu vreo 15% mai slaba decat GTX 1660 Ti. Ceea ce inseamna ca e cu vreo 10% mai buna decat 1060 6gb.
In RDR 2 ultra as zice undeva la 40-45 @ 1080p
In GTA V as zice 60-70
In Assassin's Creed Odyssey 40
In Battlefield V in jur de 70
In Metro 60
8 GB ram o sa aiba impact, ai vrea 16.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Depinde de dispozitiv si de jocuri.
Nu doar placa video conteaza. Performanta e data de multe alte lucruri, de la specificatii tehnice (procesor, memorie, placa de baza sau chiar airflow si sursa) la setarile facute in laptop si la driver.

Apoi jocurile au cerinte diferite. Una e sa joci CSGO, alta e sa joci GTA5, alta e sa joci Cyberpunk sau RDR2.

| N0xEterniS a răspuns:

In ce jocuri te-ar interesa fps'ul? Ai putea sa-mi spui si ce procesor ai? memorie RAM?

| thepurge9005 explică (pentru N0xEterniS):

Configuratia care vreau sa o mi-o cumpar vine cu i5 9300h 8GB memorie ram si 6GB memorie video.La jocuri sunt interesat in battlefield 1/5, rdr2, metro exodus, overwatch, gta 5 etc. deci jocurile mai intense care necesita componente decente. Tinta mea ar fi de 65-75 fps.

| N0xEterniS a răspuns (pentru thepurge9005):

Avand in vedere ca e varianta de laptop, placa e cu vreo 15% mai slaba decat GTX 1660 Ti. Ceea ce inseamna ca e cu vreo 10% mai buna decat 1060 6gb.
In RDR 2 ultra as zice undeva la 40-45 @ 1080p
In GTA V as zice 60-70
In Assassin's Creed Odyssey 40
In Battlefield V in jur de 70
In Metro 60
8 GB ram o sa aiba impact, ai vrea 16.