| extazyyy a întrebat:

Care din cele doua placi video se potriveste mai bine cu componentele astea http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/669148/...

PLACA ASTA http://www.pcgarage.ro/......84-bit-v2/
SAU ASTA
http://www.pcgarage.ro/......-384-bit//

CARE E MAI BUNA SI CARE SE POTRIVESTE MAI BINE

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Daca nici asta... de incalzit se incalzeste pina la cit o lasi, ca doar ii poti edita BIOS-ul sau sa te joci cu RivaTuner/Catalyst in setarile driverului ca sa nu o lase sa se incalzeasca pina la j'de mii de grade inainte sa impinga ventilatoarele mai repejor. Overclock desigur ca se poate face, dar si aici depinde de cit de departe vrei sa mergi - par example, am un HD 4770 overclockat la maxim din Catalyst, asta fiind totusi foarte putin, pe cind prin editare de bios il pot face la frecvente de 4850 sau chiar peste (pun radiatoare pe memorii, dau voltaj la GPU, maresc frecventele cu peste 30-40% cel putin) - asta stiu de la cineva cu o placa din fix aceeasi serie.

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Dintre cele doua placi, mai buna este Radeon HD7970, ambele folosesc acelasi slot PCI-E, acelasi sistem de prindere. Linkul tau nu este bun, inlocuieste ...cu terminatia lui.

| KodrutZ a răspuns:

Eu as merge cu 7970-ul. Sistemul ala e facut foarte cu cap, in rest.

| extazyyy explică (pentru KodrutZ):

Tu ce zici? Sistemul asta http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/669148/ ar rezista si la Crysis 3 la setari maxime si la msaa x8 fara sa sacadeze?
Si inca o intrebare hd 7970 pana la cate grade se incalzeste? Si daca este vreo problema ascest lucru? Ultima intrebare este daca hd 7970 cel de mai sus se poate face OVER LOCK? si pana la cat

| extazyyy explică (pentru KodrutZ):

Am un Geforce 8500 GT 512mb si stiu ca este slaba dar as vrea sa ii maresc puterea OVER CLOCKING si nu stiu cum, ma poti ajuta?

| KodrutZ a răspuns (pentru extazyyy):

Ii atasezi o coada de matura si o faci buzdugan. N-ai ce sa overclockezi la antichitatea aia. Poti sa ii maresti frecventele de 10 ori, tot o flasneta ramine.

| KodrutZ a răspuns (pentru extazyyy):

Daca nici asta... de incalzit se incalzeste pina la cit o lasi, ca doar ii poti edita BIOS-ul sau sa te joci cu RivaTuner/Catalyst in setarile driverului ca sa nu o lase sa se incalzeasca pina la j'de mii de grade inainte sa impinga ventilatoarele mai repejor. Overclock desigur ca se poate face, dar si aici depinde de cit de departe vrei sa mergi - par example, am un HD 4770 overclockat la maxim din Catalyst, asta fiind totusi foarte putin, pe cind prin editare de bios il pot face la frecvente de 4850 sau chiar peste (pun radiatoare pe memorii, dau voltaj la GPU, maresc frecventele cu peste 30-40% cel putin) - asta stiu de la cineva cu o placa din fix aceeasi serie.