| Placavideo11 a întrebat:

Care dintre cele 2 placi video se potriveste pentru pc setupul meu?

MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GB Gaming

Sau

MSI Radeon R9 280X

Specificati pc meu:

Procesor: Intel(R) Core (TM) i5-2320

Placa de baza: Gigabyte GA-Z68AP-D3

Ram: DDR 3 16gb

Placa video:?

Ce sa aleg?

6 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Ce sursă ai și care este mai ieftină?
Nu numai atât dar ține cont că R9 280X are numai 3GB de VRAM.

| Placavideo11 explică (pentru SilviaDulcik):

Sursa este Bq k-600w. R9 280X gaming este la mina a doua. Iar MSI GeForce GTX 1050 ti o cumpar noua. 1050 ti este vreo 900lei si R9 280X gaming este vreo 1400lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1050, clar. E mai noua, consuma de 3 ori mai putin, are mai multa memorie si mai mult clock speed.
Uite aici o comparatie http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-280X-vs-GeForce-GTX-1050-Ti

| Placavideo11 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Insa as vrea sa stiu daca o pot folosi la maxi pe sistemul meu. Specificatile le ai sus. Cam cate FPS as avea la gta 5 daca dau tot aproape la maxim.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Placavideo11):

R9 280X mă așteptam să fie undeva la 600 de lei, ținând cont că este SH.

Placa video GTX 1050 TI face echipă bună cu procesorul tău, procesorul încă se ține bine.
Placa video va funcționa la putere maximă în calculatorul tau, primește destulă putere de la sursă.

GTA V va funcționa cu 50-60 cadre pe secundă cu aproape totul în maxim și 1080p.
Trebuie să mai reduci din AA și umbre.

Răspuns utilizator avertizat