| GtaVGraphic1 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu care dintre aceste 2 placi video duce mai bine jocurile in special gta v. Ma refer la FPS, performanta si care are ce mai buna racire. Nu prea ma intereseaza cei 4Gb vreau ca placa video sa se miste cat mai bine.

MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GB Gaming

Si

MSI GeForce GTX 1050 GAMING X - 2GB GDDR5

Astea sunt specigicatile pc med.

CPU- Intel(R) Core(TM) i5 2320

Placa video- Geforce GTX 1050 gaming X 2G

Placa de baza -Gigabyte GA-Z68AP-D3

Ram - DDR3 2x4gb si 2x2gb 1333MHz

Funda!

Răspuns Câştigător
| marian37 a răspuns:

Ar trebui sa te intereseze cei 4gb VRam pentru ca aceia fac diferenta de 1050 non ti. Ia varianta 1050ti dar te rog, daca nu ai carcasa cu panou transparent, nu lua varianta "gaming", ia-o pe cea OC...mi se face milă de acele lumini care vor sta nevazute.

| GtaVGraphic1 explică (pentru marian37):

Da dar cea cu 2gb are frecvente mai mari de cat cea cu 4gb (Ti). Din ce stiu eu cu cat o placa video are frecventa mai mare e mai rapida. Asa ca daca tu spui ca e diferenta intre ele si ca cea cu 4gb e mai buna o iau pe cea cu 4gb.

| GtaVGraphic1 explică (pentru marian37):

Si as vrea sa stiu daca pot folosi cei 4gb la configuratia pe care o are pc meu. Daca nu o pot folosi si pc merge incetu cand dau la gta 5 la high. Atatea detalii in joc ar putea ca procesorul sa nu faca faca si sa se miste incetul atunci nu are rost sa o cumpar pe cea de 4gb (Ti)?

| marian37 a răspuns (pentru GtaVGraphic1):

Majoritatea jocurilor consuma 3-3.5 GB din placa video. Procesorul este vechi dar va putea susţine placa video. Frecventele mai ridicate aduc mai multe fps-uri dar Gta-ul cere mai mult de 2gb memorie. Cauta pe Youtube " Gtx 1050 vs 1050ti". Inca ceva: ce rezolutie are monitorul tau, ce sursa ai si nu prea am inteles cat RAM ai?

| GtaVGraphic1 explică (pentru marian37):

Am 12GB ram
2x2GB si 2x4GB

| marian37 a răspuns (pentru GtaVGraphic1):

Daca poti afla modelul sau spcificatiile sursei si ale moitorului ar fi perfect. La sursa ma intereseaza cati Watti are si ce eficienta iar la monitor rezolutia, daca asta este 720p, 1050-ul ti-ar putea duce fara probleme Gta-ul pe setari maxime, dar daca este 1080p, va trebui 1050ti.

6 răspunsuri:
| Nuvreausapunnume342 a răspuns:

A doua