| Lioana a întrebat:

Care e cel mai bun program gratuit de editare video?
Nu vreau liste luate de pe net ci programul care v-a placut cel mai mult si pe care il folositi voi,

Răspuns Câştigător
| OAly a răspuns:

OpenShot Video Editor https://www.openshot.org/
VSDC Free Video Editor http://www.videosoftdev.com/free-video-editor?AVGAFFILIATE=3305
VideoPad Video Editor https://www.nchsoftware.com/videopad/

16 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Cel mai bun, mama industriei, bossul suprem sau cum vrei sa ii spui este After Effects (CC) - Folosit de Hollywood si canalele mari care au animatie de la 0. Cu o lista imensa de pluginuri poti face orice... Nu doar editare, grafica de la 0.

Daca vrei sa faci editare mai simpla, o idee buna ar fi Adobe Premier ( dar mi se pare ca asta consuma in mod ridicol resurse).

Eu folosesc Cyberlink PowerDirector, mi se pare cel mai Ok pentru simple Cut-uri si o melodie de fundal + ai sincronizare audio destul de inteligenta.

Acum, mai nou, a aparut Davinci Resolve, un soft care promite multe ( ajustari video bazate pe sistem de noduri, ceva foarte interesant si util ). Nu am avut ocazia sa il testez inca.

Deci :
- Incepator ( editare simpla, un cut, paste si muzica de fundal) : cu siguranta Cyberlink PowerDirector / Adobe Premier

- Colaj de calitate EXTRA buna : ProShow Producer

- Avansat, ( Hollywood / Text Kinetic / Animatie, etc ): After Effects

Sper ca te-am ajutat ✓

| Lioana explică (pentru PainTech):

Atentie la intrebare. Sa fie gratuit. Pe Windows 10 nu pot instala programe fara licenta.

| PainTech a răspuns (pentru Lioana):

Serios?!
Am un arsenal de programe,, fara licenta" care functioneaza perfect pe windows 10. Daca esti impotriva pirateriei te inteleg, dar nu minti ca pe windows 10 nu merg programe fara licenta. ( si cine a zis ca nu poti sa bagi o licenta de pe net dupa instalare? ).

Cat esti dispusa sa platesti, atat primesti. Nu exista editor bun video gratis. Tin minte totusi ca Youtube avea editor video free incorporat, care e bun la lipit 2 videoclipuri si cam atat...

| Lioana explică (pentru PainTech):

Vreau sa pot taia, lipi, adauga sunet si efecte speciale, sa pot roti clipul sau parti din el, sa-i reglez luminozitatea, sa stabilizeze imaginea, sa dau zoom pe anumite portiuni, sa pot utliza chroma key, sa pot adauga text sau chiar subtitrare.
Glumesc. De la un editor gratuit ma astept doar la primele 3, dar sa o faca frumos fara a diminua calitatea imaginii si fara a adauga watermark la export.
Programele fara licenta poate ca le poti instala. Le poti si folosi offline, dar daca intri pe net cand ai deschis un astfel de program ti-l detecteaza si dezactiveaza. dupa care nu-l mai poti folosi.

| PainTech a răspuns (pentru Lioana):

Poti interzice accesul programului respectiv la internet din firewall, caz in care este imposibil sa comunice cu serverele firmei respective.

| Lioana explică (pentru PainTech):

Nu pot interzice nimic, nici macar update-urile la Windows. Il setez sa nu faca update-uri dar face ce face si tot isi da update-uri iar optiunea pe care am dezactivat-o o gasesc din nou activata.
E un Windows tare enervant.

| PainTech a răspuns (pentru Lioana):

Daca nu stii, asta nu inseamna ca nu poti :
https://imgur.com/lYzgr4k

Si aici Windows Update :
https://imgur.com/a/SB5JF

| Lioana explică (pentru PainTech):

Tu nu intelegi. Fac aceste setari dar dupa primul restart se pierd. Tu ce versiune de Windows 10 ai? A mea e 1709 (OS Build 16299.125)

| PainTech a răspuns (pentru Lioana):

Aceasi versiune.
Windows 10 nu e facut ca setarile sa se reseteze dupa fiecare restartare. Ceva nu e ok.

| Lioana explică (pentru PainTech):

In fine, asta nu e relevant. Oricum nu te-ai incadrat in cerinta mea: sa fie gratuite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am prea folosit programe de editat viedeo gratuite. Hitfilm am inteles ca este performant. Si Windows Movie Maker este acceptabil pentru lucruri simple. Altele nu prea stiu. Insa eu iti recomand sa faci rost Adobe Premiere.

| Lioana explică (pentru anonim_4396):

Hitfilm si Adobe Premiere nu sunt gratuite iar Windows Movie Maker nu exista sub Windows 10.

| Octavian_Daniel_1995 a răspuns:

Adobe premier mi s-a parut cel mai bun

| Lioana explică (pentru Octavian_Daniel_1995):

Adobe Premiere nu e gratuit.

| MeGroompy a răspuns:

In afara de watermarkul care apare dupa ce editezi si randezi videoclipul, mie mi- a placut cel mai mult Filmora. Este usor de folosit si are multe teme prestabilite. Pai, iti urez spor!hee hee

| Lioana explică (pentru MeGroompy):

Pentru tine e bun cu watermark? Pentru mine nu e.