| robiiusan a întrebat:

Care este diferenta dintre o placa de baza ATX si mATX? Ma refer la capacitate nu la faptul ca una e mai mare si una mai mica.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Da, va fi compatibila. Intre PCI-e 1.0~3.0 nu exista decat limitari de performanta la unele placi video. Ca de exemplu ai o placa de baza cu slot pci-e 2.0 si vrei sa pui o placa video high-end pe ea, sa zicem un r9 290x. Placa aceea video va fi limitata dpdv al performantelor. Daca este vorba de o placa video mai slabuta ca de ex r7 250 sau r7 260x chiar daca scrii ca este compatibila cu 3.0 nu vei intampina probleme de limitare, nu cu placi video mai slabute.
Am incercat sa-ti explic cat de bine am putut eu sper ca ai inteles.

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Cele ATX in mare parte dispun de mai multe sloturi de expansiune ( PCI-e, etc )

| robiiusan explică (pentru Jipa95):

Imi va fi compatibila o placa video pe care scrie pci express 3.0 cu o placa de baza care are doar un slot de pci express x16. Daca da care e diferenta dintre pci express x16 si 3.0?

| Jipa95 a răspuns (pentru robiiusan):

Da, va fi compatibila. Intre PCI-e 1.0~3.0 nu exista decat limitari de performanta la unele placi video. Ca de exemplu ai o placa de baza cu slot pci-e 2.0 si vrei sa pui o placa video high-end pe ea, sa zicem un r9 290x. Placa aceea video va fi limitata dpdv al performantelor. Daca este vorba de o placa video mai slabuta ca de ex r7 250 sau r7 260x chiar daca scrii ca este compatibila cu 3.0 nu vei intampina probleme de limitare, nu cu placi video mai slabute.
Am incercat sa-ti explic cat de bine am putut eu sper ca ai inteles.