| tavy06 a întrebat:

Castile wireless sunt mai bune decat niste casti obisnuite.( intre 50-60 ron)?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Site-ul asta e plin de cunoscatori. Ia spune nene, cum se face ca "aceste technologii" sunt mai bune? Atat de bune incat sfideaza legile de baza ale fizicii. Aduceti si voi argumente, poate nu va mai bag in aceeasi oala de snobi habauci pe toti.

7 răspunsuri:
| Gamer2000 a răspuns:

Salut! Tavy este logic ca sunt mai bune pentru ca scapi de niste fire si in al doilea rand sunt mult mai evoluate aceste tehnologii dar depinde si de specificatiile audio!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Gamer2000):

Site-ul asta e plin de cunoscatori. Ia spune nene, cum se face ca "aceste technologii" sunt mai bune? Atat de bune incat sfideaza legile de baza ale fizicii. Aduceti si voi argumente, poate nu va mai bag in aceeasi oala de snobi habauci pe toti.

| LauBau a răspuns:

Normal ca sunt mai bune, nu ai firele alea care te incurca;
Iar daca iti cumperi sa pui bani si sa iti ie ceva de calitate.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru LauBau):

Cum poti abera in halul asta? Castile wireless transmit semnalul sub forma de unde radio prin principiul emitator - receptor. Electronii sunt transmisi cel mai repede si eficient (fara pierderi) prin cabluri optimizate. Ce-ar insemna sa ne luam toti porcariile alea de beats wireless sau mai stiu eu ce "minuni ale tehnologiei fara fir" si sa ignoram producatori ca Audeze, Audio-Technica, Focal, s.a., care petrec jumatate din timpul producerii unei perechi de casti pe optimizarea cablului. Ca fapt divers am intalnit casti din segmentul de top care raspundeau diferit la diverse cabluri.

| LauBau a răspuns (pentru Utilizator1234):

Da il transmit sub forme de unde radio, care e probleca ca sunt niste "pierderi" mici?
Iar inovatia de la cablu la Wireless este bine venita, nu inteleg ce ii tot apri pe producatorii castilor cu cabluri!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru LauBau):

Pierderile sunt enorme si nu sunt doar la semnal. Fa o comparatie si apoi vorbim. Apar pe cei care se straduiesc sa construiasca surse de reproducere a sunetului cum se cuvine, am dat doar exemple de producatori ce fac acest lucru. Eu zic ca la francizele lor si inginerii de sunet pe care ii platesc foloseau demult "inovatia" asta daca ajungeau la concluzia ca inlocuirea cablului nu are dezavantaje. Totusi, vorbeam de producatori de echipamente audiofile si nu rahaturi de Sony, Philips, Beats sau alte prostii.

| tavy06 explică (pentru Utilizator1234):

Deci singurul avantaj este ca nu te incurca acele cabluri insa dezavantajele sunt mult mai mari daca sunt pierderi.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru tavy06):

Evident. Ramane la latidutinea fiecaruia daca vrea sa fie "in trend cu tehnologia fara fir" sau daca vrea casti de calitate.