| Steeven a întrebat:

Ce PC imi trebuie pentru a rula GTA5? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Minimum System Requirements
OS: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2* (*NVIDIA video card recommended if running Vista OS)
Processor: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2. 40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 CPUs) @ 2. 5GHz
Memory: 4GB
Video Card: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11)
Sound Card: 100% DirectX 10 compatible
HDD Space: 65GB
DVD Drive

Recommended System Requirements
OS: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
Processor: Intel Core i5 3470 @ 3. 2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
Memory: 8GB
Video Card: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
Sound Card: 100% DirectX 10 compatible
HDD Space: 65GB
DVD Drive

1 răspuns:
| bogdan324 a răspuns:

Minim un i5 quad core sau un amd ryzen(orice ryzen, toate au 4 nuclee sau mai mult), ideea e sa ai 4 nuclee cat de cat puternice.
Minim 8gb ram
Ca si placa video, cam orice petarda de placa duce jocul ala, gta 5 fiind bazat mai mult pe ram si procesor, depinde pe ce setari si in cate fps-uri vrei sa joci, dar acum sa nu te gandesti ca merge absolut orice placa video. Spre exemplu eu cand ma jucam cu un gt 740 aveam vreo 40fps-uri in fullhd cu unele setari pe high pe cand in 720p aveam 50-60fps,asta cu un procesor i5 4590 si 8gb ram, dupa mi-am luat un gtx 970 4gb si ma jucam linistit in aproape 100fps mereu in fullhd pe very high, cred ca se observa diferenta, singurul lucru in comun dintre cele 2 placi e ca ambele pot rula gta 5, dar difera cum il ruleaza.
Acum sa trec la raspuns la partea cu placa video, daca vrei sa joci in 60fps sau mai mult in fullhd pe very high, recomand un gtx 1050 ti 4gb, ai destula memorie video pentru setari mari si procesorul grafic in sine este destul de rapid pentru ce vrei tu.
Recomand sa cumperi placa video sh, ca acum cu minerii astia nu mai gasesti placi video la preturi accesibile.