| FlameNight a întrebat:

Ce procesor mai bunicel si memorie ram imi recomandati pentru placa video p5kpl1600

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Aia e placa de baza...placa de bazaaaa.
va trebui sa cauti un procesor cu Socket LGA 775
ca sa fii cat de cat up to date uita-te catre procesoarele:
Intel Core 2 Duo
Intel Core 2 Extreme
Intel Core 2 Quad
mare atentie ca nu toate categoriile de procesoare mentionate au acelasi socket
ca memorii poti sa iti iei memorii DIMM DDR2 la frecvente de 1066(pentru OC), 800 si 667MHz. iti recomand sa cauti la 800Mhz, 1066 nu merg decat in cazul in care faci overclocking, (ceea ce nu stii si nu iti recomand fara cunostinte ceva mai aprofundate) pe placa ta poti sa iti pui maxim 4GB (e posibil ca sistemul sa iti recunoasca doar 3GB in caz ca ai windows pe 32bit)
toate placutele trebuie sa aiba aceeasi frecventa. in functie de cate placute iti iei, trebuie asezate corespunzator. daca iei 2 placute, aseazala in slotul 1 si 3 sau 2 si 4, pentru dual channeling (pentru asta iti trebuie placute identice, ca producator si model)

| FlameNight explică (pentru Danzell):

Placa video placa de baza in lumea mea sunt acelasi lucru... Oricum vreau sa te intreb 2 lucruri:1) mai am 2 placute de 1gb ram ddr2 667 MHZ daca iau alte 2 de 800 se accepta intre ele? 2)slotu 1 e ala cel mai apropiat de procesor nu?

| Danzell a răspuns (pentru FlameNight):

1. da dar doar daca le pui corespunzator.
2. da numaratoarea se face de la slotul cel mai apropiat de procesor. nu ai cum sa le incurci pentru ca sloturile ram au doua culori diferite. 1-3 au o culoare, 2-4 au o alta culoare.

pe 1-3 poti pune placile de 800MHz
pe 2-4 pe cele de 667 MHz

ideal ar fi sa le iei pe toate de aceeasi frecventa din 2 motive:
1. placutele de 800MHz vor rula la 667MHz. deci practic ai cumparat niste placute pe care nu le poti folosi la adevarata lor valoare. pe scurt underclocking
2. nu ai garantia ca placa de baza le v-a accepta. deci te vei alege cu un set de memorii (fie cele de 800 fie cele de 667), pe care nu le poti folosi. astel o sa ramai cu mai putini rami pe care ii poti utiliza

ia-ti fie inca 1 sau 2 placute de 667MHz, fie 2, 3 sau 4 placute de 800, ( placute de 1 sau 2 gb)