| anonim_4396 a întrebat:

Ce sistem de operare pentru PC oferă mai multă confidențialitate și securitate Ubuntu, Windows sau Linux?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ubuntu este o distributie Linux (si este bazat pe Debian GNU/Linux care este tot o distributie Linux).

Instalate standard (download ISO, creare USB, boot, next, next next, finish): Ubuntu asigura confidentialitate si securitate superioare Windows.

Insa cu putin efort bazat pe cunoastere poti configura Windows sa fie ok la fel cum cu putin efort bazat pe necunoastere poti face Ubuntu praf. Si aceasta ne duce la cel mai mare risc de securitate, care se afla intre urechile utilizatoruluiwinking

| MrGeo1975 a răspuns:

Recomand o distributie Linux in loc de Windows. De exemplu: Ubuntu Mate, Ubuntu, Linux Mint, Manjaro... In Linux poti personaliza sistemul de operare mai bine decat in Windows.
Ubuntu este o distrubutie Linux asa cum macOS este o distributie Unix care are la baza BSD.