| Cross_Alextzu_1984 a întrebat:

Ce sistem de operare este mai rapid:
1. Windows
2.LINUX si distributiile lui. Daca da, care?
3.Mac OS
4. Ubuntu

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cel mai bine optimizat e mac os dar sa fie pe un mac. Cand pui mac os pe un pc neoficial nu scoti nici jumatate din ce poate el...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ubuntu nu e tot o distributie de linux de ce l ai pus si pe el in lista?

pune un ssd pe calc/laptop si vor fi toate foarte rapide. E cam irelevanta intrebarea ta, ca mai conteaza si configuratia, si toate chestiile instalate samd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows merge cel mai bine cu o gama mult mai larga de hardware.
Ubuntu e o distributie Linux.
Mac OS merge bine pe computere Apple, evident. Windows merge bine pana si pe acestea, iar invers nu se poate spune la fel.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar Ubuntu are o calitate greu de concurat, este open source. Mai pe intelesul tuturor, e gratis! In plus kernelul de Linux este foarte greu de spart spre deosebire de nucleul Windows. D-aia nici nu se viruseaza asa usor (de fapt nu prea se viruseaza).
Apple are la baza tot o platforma open source pe care a dezvoltat-o si vandut-o sub numele de MAC.
Windows are distributie mai buna fiindca a platit o gramada de bani dar momentan nu este la fel de sigur ca Linuxul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice sistem de operare merge rapid, daca nue suprasolicitat, icarcat, daca are un procesor nou si bun.Depinde acum.

| pbsolver a răspuns:

Pentru ce configuratie?

| dennixtreme a răspuns:

Desi nu imi plac, cele mai bune sunt mac-urile, nu sistemul de operare in sine, dar fiindca Apple se ocupa si cu heardware-ul sistemul lor merge foarte bine pe componentele lor si n-o sa apara probleme mari.

| Cross_Alextzu_1984 explică:

Configuratie:
Pentium HT 630 3.0 GHZ 2MB
512MB RAM DDR1
MAXTOR IDE 40GB
ATI RADEON X300/X500/X1000 512MB 128BIT
DVDRW
ASUS P5GPLX-SE