| SorinELoo7 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa joc pe server multiplayer (modul survival) de minecraft? Sunt incepator si nu stiu asa de multe lucruri! Dupa ce ma inregistrez si apoi ma loghez cand vreau sa construiesc ceva sau sa tai pomi de exemplu nu am acces! Inca ceva: cum pun parola la chesturi sau altceva?

3 răspunsuri:
| Ichim_Vladutz_1990 a răspuns:

Ca sa ai acces sa spargi blocuri sau sa pui trebuie sa fi intr-o zona libera (Fara protectii, DEPARTE de SPAWN)
Daca vrei sa iti faci casa (fara sa fie Griefata) trebuie sa iti pui protectie (multe servere au ca protectie blocul de Diamant)
Ca sa blochezi(Sa ai acces numai tu) cuferele/furnalele/usi/orice altceva
scrii pe chat /lock apoi dai click stanga pe acel cufar.
Daca vrei sa pui o parola scrii /cpassword urmat de parola care vrei sa o introduci apoi apesi enter si dai click stanga pe acel cufar.
Funda?

| Ichim_Vladutz_1990 a răspuns:

Pentru a sparge blocuri trebuie sa iesi din raza protectii(Diamond block) sau a spawn-ului.
pentru a bloca un cufar/usa/furnance trebuie sa scrii /lock pe chat apoi dai click stanga pe chest/usa.
Sau pe alta servere trebuie sa pui un semn pe cufar/usa/furnance pe care sa scrii,, PRIVATE".
ca sa pui parola pe o usa/chest/furnance trebuie sa scrii,,/cpassword" urmat de parola dorita apoi apesi enter si dai click stanga pe chest sau orice altceva

| SorinELoo7 explică (pentru Ichim_Vladutz_1990):

Mersi pentru informatie! Vreau sa-mi personalizez jocul dar nu stiu ce texture packs si shaders sa folosesc sau ce mai este util (ex. minimap, busola etc. am vazut pe youtube ca atunci cand se apasa F3 sa aflii coordonatele apar axele X, Y, Z in centru). Ar mai fi ceva util pe langa ce am enumerat eu?
PS: Am un PC decent, iar in joc am maxim 40 de FPS-uri.