| moaradevant a întrebat:

Cine imi da cateva informati utile despre laptopul Acer aspire 5730Z

Răspuns Câştigător
| RsKd a răspuns:

Desi categoria de pret a acestui laptop nu inspira prea multa incredere, trebuie sa spun ca am fost placut impresionat atunci cand am primit produsul. Primul aspect pe care l-am observat a fost calitatea tastaturii, care este foarte placuta la folosire, tastele nu au nici un fel de joc si este foarte silentioasa. Despre baterie (Sony AS07B41 4400 mAh, 11.1 V, 6 celule) pot sa spun ca are o durata de viata de aproximativ 3 ore si 10 minute de stat pe youtube prin wireless, pe profilul "power saver". Conexiunea wireless functioneaza fara probleme, pana acum am probat-o cu 2 router-e: un D-Link DIR-655 si un Asus WL500W, pe ambele conexiunea functionand la viteze maxime fara intreruperi. Ventilatorul de la procesor mai porneste din cand in cand dupa caz, dar nu este audibil decat in conditii de liniste deplina. HDD-ul este de asemenea greu de auzit, iar ca peformante copie date intern cu viteze cuprinse intre 40 si 50 de MBps. Placa de retea cu fir este un Marvell Yukon 88E8071 care nu este recunoscuta la instalare de Windows (cel putin in Windows 7 build 7000 nu a fost). Placa video este Intel 4500MHD (are suport DirectX 10 hardware), nu am apucat sa instalez jocuri sa o testez dar nu cred ca se pot avea prea multe asteptari de la ea in ceea ce priveste acest aspect.
Pro: + Wireless N (300 Mbps)
+ HDD 320 GB
+ Procesor Intel Dual-Core @ 2GHz
+ Durata de viata a bateriei buna

Contra: - placa video Intel
- suport mediu pentru vista x64
- Camera de doar 0, 3 MP
- trebuie scoase 10 suruburi pentru a umbla la HDD/RAM
- putere medie a difuzoarelor incorporate

| moaradevant explică (pentru RsKd):

Sti cumva de cati mega este placa video? asta m-ar interesa cel mai mult

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat