| Radu98765 a întrebat:

Cum fac sa imi mearga minecraft multiplayer si cum imi fac un servar?

1 răspuns:
| TheKingBacca a răspuns:

Iti instalezi un Launcher: keinett.com/sponge. Este un launcher destul de bun. Dupa, apesi tasta Windows Key + R. Ti se va deschide un RUN. Acolo scrii %appdata% si stergi folder-ul. minecraft. Dupa, intrii pe launcher, apesi ok, iti scrii un nume de maxim 10 caractere, te duci la Edit profile si acolo alegi versiunea. In prezent, 1.8 - 1.9 si 1.10 sunt cele mai folosite. Apesi pe butonul de Play si astepti sa se incarce Minecraft-ul. Dupa ce s-a incarcat te duci la Multiplayer si apesi pe Add Server. La nume lasi Minecraft Server si la adresa pui o adresa de la un server. Poti gasi servere pe internet. (as vrea sa-ti dau niste exemple, dar nu prea am voie). Dupa ce ai scris ip-ul apesi pe Add si dai dublu click pe server si gata, te-ai conectat. Eventual scrii /register parola parola pentru a te inregistra si la conectare /login parola (parola = parola pe care o vrei tu, daca vrei parola sarmale, la register pui /register sarmale sarmale, iar la logare, /login sarmale)