| Neddy a întrebat:

Cum folosesc placa video dedicata in loc de cea integrata? Am laptop si GT 650M de 2GB.

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Comuta el automat atunci cind are nevoie de cea dedicata.

| Neddy explică (pentru KodrutZ):

Ok, si cum fac asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru Neddy):

Cum faci ce? Tu nu faci nimic. Daca ai instalate driverele frumos, nu ai ce face.

| Neddy explică (pentru KodrutZ):

Ok, dar de exemplu assassin's creed 4 la low imi merge cu maxim 15 fps, cand pe net la system requirements imi zice ca merge bine si la medium. De ce face asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru Neddy):

Nu te lua dupa prostiile alea. Sys requs de pe net se refera la platforme desktop, nu mobile. Astea au nspe mii de limitari.

| Neddy explică (pentru KodrutZ):

M-am gandit si la asta, dar totusi, chiar atat de putine fps?

| KodrutZ a răspuns (pentru Neddy):

Ce rezolutie are laptopul si ce mod de functionare la power management? Ce cerinte are jocul?
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-650M.71887.0.html
Daca ai versiunea cu DDR3, atunci cam buba - nu conteaza cantitatea de memorie video, poti sa ai si 8 GB...

| Neddy explică (pentru KodrutZ):

Pai am asa: laptopul are rezolutia de 1600x900 iar eu am DDR3 (cred ca asta e problema) iar jocul cere minimun GTX 260, iar ca mod de functionare, nu prea stiu la ce te referi, dar cred ca raspunsul e balanced.

| KodrutZ a răspuns (pentru Neddy):

Ma refeream la memoria placii video. In caz ca nu stiai, GTX 260 sterge pe jos cu 650M-ul - http://www.game-debate.com/....../index.php

| Neddy explică (pentru KodrutZ):

Acuma am vazut. Mersi pentru tot. Eu m-am uitat pe topul acela de pe www.notebookcheck.net si am vazut ca placa mea video e destul de sus si aveam impresia ca e bunicica... dar m-am inselat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Neddy):

"Destul de sus" ca placa pentru laptopuri inseamna "jenanta" atunci cind discutam de comparatia cu una pentru desktop.