| alexinioh a întrebat:

Daca am temperatura foarte mica la procesor creste performanta?
Intrebarea este cum poate fi influentata performanta la procesor de catre temperatur.
Dau o mare funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

O temperatura scazuta nu duce intotdeauna la cresterea performantei. Totul depinde de tipul procesorului (desktop/laptop) si configuratia din bios. De exemplu, procesoarele de laptop isi reduc intotdeauna perfomanta atunci cand nu sunt folosite, pentru a economisi baterie, dar pot face acelasi lucru daca detecteaza un risc de supraincalzire (peste 75 sau 80 de grade cand coolerul e la viteza maxima). Procesoarele desktop reactioneaza un pic diferit din cate stiu: au una sau mai multe frecvente de baza la care functioneaza in mod normal, si o frecventa turbo la care trec atunci cand sistemul este incarcat - dar pot aplica aceeasi regula cu scaderea performantei pentru a evita supraincalzirea.
Ca si limite, nu cunosc cele mai recente procesoare, dar din cate stiu, in caz ca se opreste coolerul Intelurile se opresc atunci cand trec de 100 de grade, iar AMDurile se transforma in petarde.

| alexinioh explică (pentru tpuuser999):

Mersi mult... pentru raspuns. mai convins.

1 răspuns: