| lilicika a întrebat:

De ce in termosfera temperatura creste brusc,daca, dupa cum stim odata cu cresterea inaltimii scade temperatura?(Fundita celui mai reusit raspuns).

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ai explicatia aici : http://www.timpul-probabil.ro/termeni-climatici?id=313

2 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Frumoasa intrebare, uite inca ceva:
soarele este fierbinte, insa cind iesi in afara atmosferei pamantului temperatura este de -235 de grade..curios nu?
Sau Ziua daca iesi in cosmos sa zicem drept in sus si iesi din atmosfera terestra te trezesti in bezna completa?
Raspunsul este atmosfera ea creeaza lumina si caldura pe suprafata terrei.Bafta :-)

| TheStory a răspuns:

Cu cat urci mai mult cu ata este mai frig, logic nu?