| Dragos7899 a întrebat:

Dacă am un monitor de 60Hz și placa video ajunge în anumite jocuri în 70-80 fps uri ce se întâmplă?

4 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Vei intampina fenomenul de "tearing" unde 2 frame-uri vor fi afisate in acelasi timp pe ecran, si vei observa o dunga verticala ce separa imaginea in doua cadre nesincronizate. Pentru a evita acest lucru, poti activa v-sync, sau daca nu te supara acest fapt, iti poti vedea linistit de treaba.

| TheCaliptus35 a răspuns:

Simti jocul miscandu-se mult mai fluid.

| Brisi12 a răspuns:

Salut! miscarea in joc e mai naturala, cu cat rata de refresh e mai mare la un monitor cu atat miscarea e mai naturala.

| Jungkook a răspuns:

Daca monitorul are 60Hz, imaginile din jocuri nu se vor putea misca mai repede de 60 fps. Nu se intampla nimic negativ, doar ca exista aceasta bariera. Iti voi lasa un video in care poti observa diferenta. https://www.youtube.com/watch?v=pUvx81C4bgs