| Generation22 a întrebat:

Daca imi voi lua un nou socket ( 1155 adica placa de baza ) vor merge piesele dupa Socket 775?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. HDD-ul si placa video merg. Alimentarea (nu stiu ce ai) s-ar putea sa fie insuficienta. Memoriile sunt (probabil) slabe si vor incetini restul sistemului. Depinde. Daca vrei sa fii gamer trebuie sa fii atent la imperecherea lor. Daca nu-ti trebuie decat pentru jocuri mai vechi sau cele on line. Poti sa pastrezi piesele vechi. Procesorul, ori cum, trebuie inlocuit pentru ca nu se mai potriveste soclul.

| Moldoveanul a răspuns:

Socket-ul este doar pentru procesor, dar trebuie sa te uiti la tipul de memorie (DDR, DDR2 sau DDR3) ca sa vezi daca noua placa de baza va suporta memoria RAM pe care o ai deja (exemplu: memoria DDR2 nu o sa mearga pe o placa care suporta DDR3) si la chipset-ul placii de baza pentru a vedea daca placa video pe care o ai deja corespunde placii de baza pe care vrei sa o iei (exemplu: daca chipset-ul placii de baza este nVidia, atunci nu va suporta placi video AMD si Intel).
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Moldoveanul a răspuns (pentru Moldoveanul):

Dupa cum a spus si Salotanul, s-ar putea sa trebuiasca sa-ti schimbi si sursa (componentele mai puternice consuma mai mult). La placa video am oarecare dubii ca merge oricum ar fi.