| plescadianaoana a întrebat:

De cateva zile nu mai merge pc, cand sa il deschid apas pe F8 pentru configurarea sistemului dar nu merge nici F9 nici del pentru intrarea in bios. Doar F1. Ecranul imi apare albastru spre negru. Nu merge sa se instaleze windowsul din nou. Ce as putea face?

1 răspuns:
| danimotenel a răspuns:

In primul rand biosul se deschide cu del daca nu, vezi ca scrie in coltu stanga jos pres (butonul) to enter bios. daca nu iti merge windowsul deloc il reinstalezi bagand cd cu windows in cd-rom sau dvd-rom si ii dai restart, iar la bootare o sa se instaleze windowsul fara bios nu ai nevoie de bios, dupa ce citeste cd o sa-ti apara setup-ul windowsului si il instalezi si gata. dupa ce instalezi windowsul nu uita sa bagi driverele de la sunet, placa video etc.insa daca iti merge windowsul nu trebuie sa il mai reintalezi, si nu mai apasa pe nimic, vezi daca merge daca nu il reintalezi. Pentru reinstalarea windowsului ai nevoie de un windows pe cd cu cd-key neaparat sau se poate sa fie si fara in unele cazuri in care nu cere, iti recomand sa ceri ajutorul cuiva care stie (nu te baga unde nu sti)