| R3TR0 a întrebat:

De ce dupa ce instalez windows 10 cand isi da restart ramane blocat in loading screen?

8 răspunsuri:
| Mihai50INBRAT a răspuns:

Probabil PC-ul tau nu suporta Windows 10.
Apropo, pentru windows 7, 8, 10 etc. iti trebuie 4GB Ram pentru a-ti merge destul de bine.

| R3TR0 explică (pentru Mihai50INBRAT):

Am 4 gb ram si am incercat si cu windows 7. Tot nu vrea dar nu stiu de ce se blocheaza la loading screen.

| Mihai50INBRAT a răspuns (pentru R3TR0):

Poate este de la Hard

| R3TR0 explică (pentru Mihai50INBRAT):

Pai si pot sa ii fac ceva?

| Mihai50INBRAT a răspuns (pentru R3TR0):

Incearca sa-ti bagi alt windows, nu 10, poate un 7 sau un 8.

| flixbuster a răspuns:

Fa un memtest pentru ca sa excluzi probleme de RAM.

Porneste PC-ul cu un Live Linux USB si foloseste-l 1 ora (browse pe net, Youtube) vezi daca e stabil (poti folosi USB-ul cu Live Linux si pentru memtest, de obicei vine cu el - cel putin Ubuntu vine).

Poti sa incerci sa si instalezi Linux-ul sa vezi daca porneste dupa aceea de pe HDD fara probleme.

| R3TR0 explică (pentru flixbuster):

Un link de unde pot sa iau linux? Te rog

| flixbuster a răspuns (pentru R3TR0):

Ubuntu Linux

http://releases.ubuntu.com/17.10.1/ubuntu-17.10.1-desktop-amd64.iso

Pentru facut un DVD din ISO cred ca te descurci.

Daca vrei sa faci un stick USB: http://sourceforge.net/......p/download

Atentie:
- la Win32 Disk Imager sa alegi corect ISO de Ubuntu sus la Image File si apoi corect litera stick USB sus la Device. Dupa ce ai ales corect ISO si litera stick apesi jos pe buton Write;
- stick-ul USB va fi ras complet si re-scris cu ISO de Ubuntu asa ca sa faci backup la ce ai pe el inainte (daca vrei sa pastrezi).