| EmyJail999 a întrebat:

Deci:Poate sunt eu mai greu de cap cu pc-ul dar o sa va intreb ceva:Eu am 256MB de RAMI si intrebarea mea este daca aici unde am incercuit eu sunt ramii...adica ar fi imposibil dar nu stiu sigur! Dupa cum v-am spus sunt mai greu de cap cu pc-ul si as vrea sa imi explicati! Adevarat am facut niste tweaks si settinguri la services etc dar nu stiu sigur...Help si garantez funda! http://img43.imageshack.us/img43/8673/taskmanagerg.png eci? mda

Răspuns Câştigător
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Ceea ce ai incercuit tu este resursele totale care le foloseste calculatorul (Media aritmetica intre placa video procesor si memoria ram se cheama Virtual Memory) Uita-te acolo la Physical Memory (K) Acolo unde scrie Total (cat ai tu memorie ram adica 256 MB Ram ) la Availabe iti arata cata memorie ram ai disponibila si la System Cache iti arata cata memorie ram iti mananca windows-ul.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Acolo e Page File Usage. Este vorba de memoria virtuala folosita de programele din computer care ruleaza la un moment dat. Cand computerul nu are memorie suficienta imprumuta de la HDD partea libera folosind-o ca memorie virtuala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa nu-ti mai dea tot felul de indivizi, explicatii tampite (ex: TyiBi), uite aici despre PF Usage: http://www.theeldergeek.com/paging_file.htm. in limba engleza. pacat ca n-am gasit in romaneste.

| Tlbi a răspuns:

Da, sunt ramii.+ virtual ram, de la 256 in sus.